Συμβούλια - Επιτροπές


 

Υπηρεσιακό Συμβούλιο Διοικητικού Προσωπικού

Απόφαση συγκρότησης Υπηρεσιακού Συμβουλίου Διοικητικού Προσωπικού της Ακαδημίας Αθηνών με λήξη θητείας στις 31/12/2020

Υπηρεσιακό Συμβούλιο Ερευνητικού Προσωπικού

Απόφαση συγκρότησης Υπηρεσιακού Συμβουλίου Ερευνητικού Προσωπικού

Τεχνικό Συμβούλιο

Πρόεδρος: Αντώνιος Κουνάδης.
Αντιπρόεδρος: Αναστάσιος Κωτσιόπουλος.
Μέλη: Εμμανουήλ Γδούτος, Μανόλης Κορρές, Δημήτριος Μπέσκος, Δημήτριος Παπαϊωάννου, Γεώργιος Μιχάλτσος.
Εκπρόσωπος του Πανελληνίου Συνδέσμου Τεχνικών Εταιρειών: Γεώργιος Βλάχος.
Αναπληρωματικά μέλη: Ανδρέας Αναγνωστόπουλος, Βλάσης Κουμούσης, Χρήστος Δήμου
Αναπληρωτής του εκπροσώπου του Πανελληνίου Συνδέσμου Τεχνικών Εταιρειών: Δημήτριος Κωνσταντινίδης.
Γραμματεύς: Παύλος Καλαμπόκας.
Αναπληρωτής Γραμματεύς: Κωνσταντίνος Φιλάνδρας.

Επιτροπή επί των Δημοσιευμάτων

  • Ο Πρόεδρος της Ακαδημίας.
  • Ο Αντιπρόεδρος.
  • Ο Γενικός Γραμματεύς.
  • Ο Γραμματεύς επί των Δημοσιευμάτων.
  • Οι Γραμματείς των Τάξεων

Επιτροπή για τη Διεθνή Ακαδημαϊκή Ένωση

  • Βασίλειος Χ. Πετράκος
  • Αντώνιος Ρεγκάκος
  • Μιχαήλ Τιβέριος
  • Χρύσα Μαλτέζου
  • Θεόδωρος Παπαγγελής
  • Μιλτιάδης Χατζόπουλος
  • Αλέξανδρος Νεχαμάς

Επιτροπή για το Διεθνές Συμβούλιο για την Επιστήμη (ICSU)

  • Γεώργιος Κοντόπουλος
  • Δημήτριος Νανόπουλος
  • Αντώνιος Κουνάδης
  • Λουκάς Χριστοφόρου
  • Κωνσταντίνος Κριμπάς
  • Αθανάσιος Φωκάς
  • Χρήστος Σ. Ζερεφός
  • Κωνσταντίνος Βαγενάς
  • Χαράλαμπος Ρούσσος
  • Χαράλαμπος Μουτσόπουλος

Νομική Επιτροπή

  • Εμμανουήλ Ρούκουνας (Πρόεδρος)
  • Απόστολος Σ. Γεωργιάδης
  • Επαμεινώνδας Σπηλιωτόπουλος
  • Άννα Μπενάκη - Ψαρούδα
  • Μιχάλης Σταθόπουλος

Καλλιτεχνική Επιτροπή

  • Παναγιώτης Λ. Βοκοτόπουλος
  • Βασίλειος Χ. Πετράκος
  • Ιωάννης Παρμακέλης
  • Χρύσα Μαλτέζου

Οικονομική Επιτροπή

  • Απόστολος Σ. Γεωργιάδης
  • Λουκάς Παπαδήμος
  • Μιχαήλ Τιβέριος
  • Γεώργιος Κόλλιας
  • Βασίλειος Ράπανος

Επιτροπή για την έκδοση του Corpus Vasorum Antiquorum

  • Βασίλειος Χ. Πετράκος
  • Μιχάλης Τιβέριος
  • Μιλτιάδης Β.Χατζόπουλος
  • Νικόλαος Καλτσάς
  • Ελένη Walter-Καρύδη
  • Μαρία Πιπιλή

Επιτροπή για την έκδοση του Corpus Signorum Imperii Romani

  • Παναγιώτης Λ. Βοκοτόπουλος
  • Βασίλειος Χ. Πετράκος
  • Μιχάλης Τιβέριος
  • Θεοδοσία Στεφανίδου-Τιβερίου
  • Παυλίνα Καραναστάση

Eπιτροπή για την Ιστορία του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου

  • Δημήτριος Σκαρβέλης
  • Χρύσα Μαλτέζου
  • Μιλτιάδης Β. Χατζόπουλος

Επιτροπή Παιδείας

  • Εμμανουήλ Ρούκουνας
  • Αντώνιος Κουνάδης
  • Παναγιώτης Λ. Βοκοτόπουλος
  • Βασίλειος Χ. Πετράκος
  • Απόστολος Σ. Γεωργιάδης
  • Δημήτριος Σκαρβέλης
  • Άννα Μπενάκη-Ψαρούδα
  • Χρύσα Μαλτέζου
  • Μιλτιάδης Β. Χατζόπουλος

Επιτροπή Ερευνών

Επισκεφθείτε εδώ την σχετική ιστοσελίδα.

Επιτροπή Κτιρίων

  • Αντώνιος Κουνάδης
  • Λουκάς Χριστοφόρου
  • Ιωάννης Παρμακέλης
  • Εμμανουήλ Γδούτος

Επιτροπή για την Έκδοση του Corpus Philosophorum Medii Aevi

  • Ευάγγελος Μουτσόπουλος
  • Ιωάννης (Ζηζιούλας), Μητροπολίτης Περγάμου
  • Χρύσα Μαλτέζου
  • Αλέξανδρος Νεχαμάς
  • Λίνος Μπενάκης (επιστημονικός συνεργάτης).

Sylloge Nummorum Graecorum

  • Βασίλειος Χ. Πετράκος
  • Αντώνιος Ρεγκάκος
  • Μιχάλης Τιβέριος
  • Θεόδωρος Παπαγγελής
  • Μιλτιάδης Β. Χατζόπουλος.

Επιτροπή Ενέργειας

  • Γεώργιος Κοντόπουλος
  • Αντώνιος Κουνάδης
  • Λουκάς Χριστοφόρου (Πρόεδρος)
  • Χρήστος Σ. Ζερεφός
  • Κωνσταντίνος Βαγενάς
  • Γεώργιος Γιαννόπουλος
  • Ιωάννης Αγαπητίδης
  • Εμμανουήλ Κακαράς
  • Παντελής Κάπρος
  • Ηλίας Κονοφάγος
  • Γεώργιος Κουτζούκος
  • Δημήτριος Λεωνίδου
  • Ραφαήλ Μωυσής
  • Παναγιώτης Παπαγιαννακόπουλος
  • Δημήτριος Παπακωνσταντίνου
  • Πέτρος Πηλαβάκης
  • Χαράλαμπος Τσουτρέλης
  • Νικόλαος Φαραντούρης
  • Νικόλαος Χατζηαργυρίου

Επιτροπή Ηθικής Δεοντολογίας

  • Μητροπολίτης Περγάμου Ιωάννης (Ζηζιούλας)
  • Εμμανουήλ Ρούκουνας
  • Βασίλειος Χ. Πετράκος
  • Κωνσταντίνος Κριμπάς
  • Άννα Μπενάκη-Ψαρούδα

Εκπρόσωποι στο European Academies' Science Advisory Council - EASAC

  • Λουκάς Χριστοφόρου (EASAC Council Member)
  • Χρήστος Ζερεφός (EASAC Environment Steering Panel)
  • Γεώργιος Γιαννόπουλος (Αντεπιστέλλον Μέλος)

 

Επιτροπές υπό την αιγίδα της Ακαδημίας

 

Εθνική Επιτροπή Ερευνών του Διαστήματος

  • Γεώργιος Κοντόπουλος
  • Σταμάτης Κριμιζής (Πρόεδρος)
  • Χρήστος Ζερεφός
  • Εμμανουήλ Γεωργούλης
  • Νικόλαος Κυλάφης
  • Εμμανουήλ Σαρρής
  • Λουκάς Βλάχος

Εθνική Μαθηματική Επιτροπή

  • Γεώργιος Κοντόπουλος
  • Αντώνιος Κουνάδης
  • Αθανάσιος Φωκάς
  • Κωνσταντίνος Συνολάκης

Αναπληρωματικό Μέλος: Εμμανουήλ Γδούτος.

Επιτροπή Περιβάλλοντος & Μελέτης της Παγκόσμιας Μεταβολής IGBP-GLOBAL CHANGE

  • Ιωάννης (Ζηζιούλας), Μητροπολίτης Περγάμου
  • Γεώργιος Κοντόπουλος
  • Λουκάς Χριστοφόρου
  • Κωνσταντίνος Κριμπάς
  • Σταμάτιος Κριμιζής
  • Χρήστος Σ. Ζερεφός
  • Κωνσταντίνος Βαγενάς

Εθνική Επιτροπή IUGG

Ακαδημία Αθηνών

  • Χ. Ζερεφός, Πρόεδρος της Επιτροπής, Ακαδημαϊκός
  • Δ. Σκαρβέλης, Ακαδημαϊκός
  • Κ. Συνολάκης, Ακαδημαϊκός

Εκπρόσωποι ΑΕΙ

  • Γ. Βέης, Επίτιμος Πρόεδρος της Επιτροπής, Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ
  • Ι. Δαγκλής, Καθηγητής ΕΚΠΑ
  • Α. Δερμάνης, Ομότιμος Καθηγητής ΑΠΘ
  • Ε. Λιβιεράτος, Ομότιμος Καθηγητής ΑΠΘ
  • Κ. Μακρόπουλος, Ομότιμος Καθηγητής ΕΚΠΑ
  • Δ. Μπαλοδήμος, Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ
  • Χ. Μπιλλήρης, Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ
  • Β. Παπαζάχος, Ομότιμος Καθηγητής ΑΠΘ
  • Η. Τζιαβός, Καθηγητής ΑΠΘ
  • Γ. Τσακίρης, Καθηγητής ΕΜΠ
  • Μ. Φυτίκας, Ομότιμος Καθηγητής ΑΠΘ
  • Δ. Παραδείσης, Καθηγητής ΕΜΠ

Εκπρόσωποι Φορέων-Ερευνητικών Κέντρων

  • Συνταγματάρχης Β. Καγιαδάκης (Διοικητής, Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού-ΓΥΣ)
  • Τχης Ν. Παπαδόπουλος (Διευθυντής Υποδιεύθυνσης Γεωδαισίας Τοπογραφίας, Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού-ΓΥΣ)
  • Καθηγητής Ε. Πλειώνης (Πρόεδρος, Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών)
  • Χάρης Κοντοές (Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών)
  • Γεώργιος Δρακάτος (Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών)
  • Καθηγητής Σ. Μαυράκος (Πρόεδρος, Εθνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών-ΕΛΚΕΘΕ)
  • Ταξίαρχος (ΜΤ) Ν. Βογιατζής (Διοικητής, Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία - ΕΜΥ)
  • Ν. Καραταράκης (Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία - ΕΜΥ)
  • Δρ. Δ. Τσαγκάς (Γενικός Διευθυντής, Ινστιτούτο Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών-ΙΓΜΕ)
  • Γ. Βουγιουκαλάκης (Ινστιτούτο Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών-ΙΓΜΕ)
  • Καθηγητής Ε. Λέκκας (Πρόεδρος, Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού Προστασίας - ΟΑΣΠ)
  • Σ. Λαλέχος (Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού Προστασίας - ΟΑΣΠ)
  • Πλοίαρχος Δ. Ευαγγελίδης (Διοικητής, Υδρογραφική Υπηρεσία, Γενικό Επιτελείο Ναυτικού)
  • Δημήτριος Σταθάκης (Ελληνικό Κτηματολόγιο, Αναπληρωτής Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας)
  • Κα Μ. Σεχιώτη (Προϊσταμένη, Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Δνση Τεχνικών Μελετών, Κατασκευών και Τοπογραφικής, Τμήμα Τοπογραφικών-Ψηφιακών Γεωχωρικών Δεδομένων, Μελετών και Έργων)