Τα μέλη της Δεύτερης Τάξης

Ο αριθμός με έντονη γραφή δηλώνει το έτος εκλογής. Επιπλέον, για τα αντεπιστέλλοντα μέλη, ο τοπικός προσδιορισμός αφορά στην έδρα του επιστήμονα κατά το έτος της εκλογής του στην Ακαδημία Αθηνών.

Τάξις των Γραμμάτων και των Καλών Τεχνών

  1. Νικόλαος Κονομής (Κλασσικής Φιλολογίας [Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας]) (1922, 1990)
  2. Αλέξανδρος Καμπίτογλου (Κλασσικής Αρχαιολογίας) (1922, 1994)
  3. Αθανάσιος Καμπύλης (Βυζαντινής Φιλολογίας) (1928, 1996)
  4. Παναγιώτης Λ. Βοκοτόπουλος (Βυζαντινής Αρχαιολογίας και Τέχνης) (1930,  2000)
  5. Βασίλειος Χ. Πετράκος (Αρχαιολογίας- Επιγραφικής) (1932,  2000)
  6. Κική Δημουλά (Λογοτεχνίας [Ποίησης]) (1931, 2002)
  7. Κωνσταντίνος Σβολόπουλος (Ιστορίας του Ελληνισμού κατά τους Νεωτέρους Χρόνους) (1938, 2003)
  8. Νικόλαος Βαλσαμάκης (Αρχιτεκτονικής - Εφαρμοσμένων Συνθέσεων και Σχεδιασμού) (1924, 2007)
  9. Θανάσης Βαλτινός (Νέας Ελληνικής Πεζογραφίας) (1932, 2008)
  10. Στέφανος Δ. Ήμελλος (Ελληνικής Λαογραφίας) (1933, 2011)
  11. Γιάννης Παρμακέλης (Γλυπτικής) (1932, 2011)
  12. Αντώνιος Ρεγκάκος (Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας) (1957, 2011)
  13. Μιχαήλ Τιβέριος (Αρχαιολογίας [Κεραμική]) (1947, 2011)
  14. Χρύσα Μαλτέζου (Ιστορίας του Νέου Ελληνισμού [1453-1821]) (1941, 2011)
  15. Θεόδωρος Παπαγγελής (Λατινικής Φιλολογίας) (1952, 2013)
  16. Θεόδωρος Αντωνίου (Μουσικής Σύνθεσης) (1935,  2014)
  17. Μιλτιάδης Β. Χατζόπουλος (Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας) (1944,  2015)
  18. Άγγελος Δεληβορριάς  (Αρχαιολογίας - Μουσειολογίας) (1937, 2016)
  19. Μανόλης Ι. Κορρές (Ιστορίας αρχαίας Αρχιτεκτονικής - Αναστήλωσις) (1948, 2017)

 

Ξένοι Εταίροι

  1. Βάσος Καραγιώργης (1929, 1992) Λευκωσία
  2. Rodriguez Francisco Adrados (1922, 2003) Μαδρίτη
  3. Jacques Jouanna (1935, 2005) Παρίσι
  4. Hélène Carrère d' Encausse (1929, 2008) Παρίσι
  5. Eugen Simion (1933, 2010) Βουκουρέστι
  6. Gregory Nagy (1942, 2010) Washington, DC
  7. Antonio Carile (1940, 2013) Bologna (Ravenna)
  8. Richard Lawrence Hunter (1953, 2014) Cambridge, Αγγλία
  9. Richard Charles Murray Janko (1955, 2017) Ann Arbor, Michigan 
  10. Robert Parker (1950, 2017) Oxford, Αγγλία

Αντεπιστέλλοντα Μέλη

  1. Ελένη Γλύκατζη Ahrweiler (1926, 1976) Παρίσι
  2. Νικόλαος Μουτσόπουλος (1927, 1980) Θεσσαλονίκη
  3. Vincenzo Rotolo (1931, 1991) Παλέρμο
  4. Σπύρος Βρυώνης (1928, 1992) Νέα Υόρκη
  5. Rudolf Kassel (1926, 1993) Κολωνία
  6. Christian Meier (1926, 1994) Βερολίνο
  7. Helmut Kyrieleis (1938, 1994) Βερολίνο
  8. Boris Fonkic (1938, 1995) Μόσχα
  9. Bertrand Bouvier (1929, 1997) Γενεύη
  10. John Boardman (1927, 1997) Οξφόρδη
  11. Michael John Osborne (1942, 1998) Μελβούρνη
  12. Louis Godart (1945, 1999) Νάπολη
  13. Christian Herbert Habicht (1926, 1999) Princeton, New Jersey
  14. Αντώνιος Αιμίλιος Ταχιάος (1931, 1999) Θεσσαλονίκη
  15. James Diggle (1944, 2001) Cambridge
  16. Ljubomir Maksimovic (1938, 2001) Βελιγράδι
  17. Herman Kienast (1943, 2001) Αθήνα
  18. Edmund Keely (1928, 2001) Princeton, New Jersey
  19. Jean Pierre Sodini (1940, 2004) Παρίσι
  20. Sigrid Deger-Jalkotzy (1940, 2005) Αυστρία
  21. Gojko Subotic (1931, 2006) Βελιγράδι
  22. Cécile Morrisson (1940, 2006) Παρίσι
  23. Johannes Koder (1942, 2006) Βιέννη
  24. Αναστάσιος Κωτσιόπουλος (1946, 2008) Θεσσαλονίκη
  25. Αλέξανδρος- Φαίδων Λαγόπουλος (1939, 2008) Θεσσαλονίκη
  26. Franco Montanari (1950, 2010) Γένοβα
  27. Egert Pöhlmann (1933, 2011) Erlangen- Νυρεμβέργη
  28. Κυριάκος Χαραλαμπίδης (1940, 2013) Λευκωσία
  29. Άγγελος Χανιώτης (1959, 2013) Princeton, New Jersey
  30. Bernhard Zimmermann (1955, 2014) Freiburg
  31. Δημήτριος Γούτας (1945, 2015) New Haven, Connecticut
  32. Δημήτριος Τερζάκης (1938, 2015) Λειψία
  33. Eusebi Ayensa I Prat (1967, 2016) Βαρκελώνη