Τα μέλη της Ακαδημίας Αθηνών (κατά αρχαιότητα)


Ευάγγελος Μουτσόπουλος (Συστηματικής Φιλοσοφίας- 16/3/1984)
Γρηγόριος Σκαλκέας (Κλινικής Ιατρικής/ Χειρουργικών Ειδικοτήτων- 20/4/1989)
Νικόλαος Κονομής (Κλασσικής Φιλολογίας/ Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας- 29/10/1990)
Ιωάννης Ζηζιούλας, Μητροπολίτης Περγάμου (Συστηματικής Θεολογίας- 17/5/1993)
Παναγιώτης Α. Λιγομενίδης (Εφηρμοσμένων Θετικών Επιστημών/ Πληροφορικής- Ηλεκτρονικής- 7/7/1993)
Αλέξανδρος Καμπίτογλου (Κλασσικής Αρχαιολογίας- 14/10/1994)
Αθανάσιος Καμπύλης (Βυζαντινής Φιλολογίας- 14/5/1996)
Γεώργιος Κοντόπουλος (Αστρονομίας- 18/3/1997)
Δημήτριος Νανόπουλος (Θεωρητικής Φυσικής- 10/4/1997)
Εμμανουήλ Ρούκουνας (Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου- 30/5/1997)
Αντώνιος Κουνάδης (Εφηρμοσμένων Θετικών Επιστημών: Στατικής- Δυναμικής, Ανάλυσης/ Έρευνας των Τεχνικών Κατασκευών- 15/12/1999)
Παναγιώτης Λ. Βοκοτόπουλος (Βυζαντινής Αρχαιολογίας και Τέχνης- 10/2/2000)
Βασίλειος Χ. Πετράκος (Αρχαιολογίας- Επιγραφικής- 10/2/2000)
Απόστολος Σ. Γεωργιάδης (Αστικού Δικαίου- 4/5/2000)
Λουκάς Χριστόφορου (Φυσικών Επιστημών/ Πειραματικής Φυσικής- 2/2/2001)
Επαμεινώνδας Σπηλιωτόπουλος (Δημοσίου Δικαίου- 20/12/2001)
Κική Δημουλά (Λογοτεχνίας/ Ποίησης- 11/4/2002)
Δημήτριος Σκαρβέλης (Στρατιωτικών Επιστημών/ Αμυντικής Στρατηγικής και Μέσων- 27/5/2002)
Κωνσταντίνος Κριμπάς (Γεωργικών Επιστημών- 18/7/2002)
Κωνσταντίνος Σβολόπουλος (Ιστορίας του Ελληνισμού κατά τους Νεωτέρους Χρόνους- 24/7/2003)
Σταμάτιος Κριμιζής (Επιστήμης του Διαστήματος/ Θεωρίας και Εφαρμογής- 17/1/2005)
Αθανάσιος Φωκάς (Μαθηματικών/ Εφηρμοσμένων Μαθηματικών- 17/1/2005)
Λουκάς Παπαδήμος (Οικονομικών Επιστημών- Χρηματοοικονομική θεωρία και εφαρμογές- 19/5/2006)
Χρήστος Σ. Ζερεφός (Μετεωρολογίας- Κλιματολογίας- 16/1/2007)
Νικόλαος Βαλσαμάκης (Αρχιτεκτονικής - Εφαρμοσμένων Συνθέσεων και Σχεδιασμού- 17/7/2007)
Θανάσης Βαλτινός (Νέας Ελληνικής Πεζογραφίας- 23/7/2008)
Άννα Μπενάκη-Ψαρούδα (Ποινικού Δικαίου- 7/6/2010)
Κωνσταντινός Βαγενάς (Χημικών Επιστημών [Υπολογιστική, Θεωρητική και Πειραματική Χημεία]- 17/8/2010)
Στέφανος Δ. Ήμελλος (Ελληνικής Λαογραφίας- 11/8/2011)
Χαράλαμπος Ρούσσος (Εσωτερικής Παθολογίας- 4/10/2011)
Μιχαήλ Σταθόπουλος (Αστικού Δικαίου- 9/12/2011)
Γιάννης Παρμακέλης (Γλυπτικής- 23/1/2012)
Αντώνιος Ρεγκάκος (Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας- 9/12/2011)
Μιχαήλ Τιβέριος (Αρχαιολογίας [Κεραμική]- 10/2/2012)
Χρύσα Μαλτέζου (Ιστορίας του Νέου Ελληνισμού [1453-1821]- 10/2/2012)
Γεώργιος Κόλλιας (Μοριακής Γενετικής- 30/4/2013)
Νικόλαος Ανδρουλάκης (Ποινικού Δικονομικού Δικαίου- 21/5/2013)
Θεόδωρος Παπαγγελής (Λατινικής Φιλολογίας- 14/6/2013)
Νικηφόρος Διαμαντούρος (Πολιτικής Επιστήμης- 8/8/2014)
Θεόδωρος Αντωνίου (Μουσικής Σύνθεσης- 8/8/2014)
Μιλτιάδης Β. Χατζόπουλος (Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας- 19/5/2015)
Χριστόφορος Πισσαρίδης (Οικονομικών Επιστημών - Ανάπτυξη και Απασχόληση-21/3/2016)
Κωνσταντίνος Συνολάκης (Γεωλογικών Επιστημών - 26/5/2016)
Βασίλειος Ράπανος (Οικονομικών Επιστημών-Δημοσιονομική Θεωρία και Πολιτική-16/8/2016)
Άγγελος Δεληβορριάς (Αρχαιολογίας-Μουσειολογίας - 16/8/2016)
Εμμανουήλ Γδούτος  (Θεωρητικής και Πειραματικής Μηχανικής -Επιστήμες του Μηχανικού -23/12/2016)
Δημήτριος Θάνος  (Βιολογικών Επιστημών: Μοριακή Γονιδιακή Βιολογία - 25/1/2017)
Χαράλαμπος Μ. Μουτσόπουλος (Ιατρικών  Επιστημών: Ανοσολογία - 10/5/2017)
Μανόλης Ι. Κορρές (Ιστορίας αρχαίας αρχιτεκτονικής - Αναστήλωσις - 10/5/2017)